Fókuszban a gerincünk
Neked is fáj a derekad, hátad vagy nyakad, igazából ez egy évek óta visszatérő probléma, csak mindig sikerült valahogy kipihenni, gyógyszeresen vagy lazító kezelésekkel elmulasztani a fájdalmat? Elmentél képalkotó vizsgálatra (MR, CT, röntgen) és kimutatta, hogy porckorong elő- vagy kiboltosulásod, esetleg sérved van (gerincsérved)? Sok ellentmondásos információd van, ez kétségbeejtő, nem tudod, hogy merre indulj tovább? Segítünk eligazodni és a megfelelő iránymutatással, kezeléssel a gyógyulásodat elősegíteni.
Kis anatómia a könnyebb megértéshez…
A gerinc felépítése, elhelyezkedése, funkciója
A testünk és törzsünk vázát a gerincoszlop adja, mely a koponyalaptól a medencéig húzódik. Anatómiailag öt szakaszát különböztetjük meg: a nyakit, a hátit és az ágyékit, melyeket valódi csigolyák, míg a keresztcsonti és a farokcsonti részt álcsigolyák alkotják, és közöttük porckorongok nem helyezkednek el. A valódi csigolyák között porckorongok biztosítják a gerinc folytonos és rugalmas összeköttetéseit a szalagok mellett. Mechanikailag két fő tulajdonsággal rendelkezik a gerincünk, ugyanis egyszerre kell stabilnak és mobilisnak lennie. A gerinc struktúrájában is támogatja funkcióját. Oldalról nézve harmónikusan ívelt, az öt szakasz görbületei dupla „S” alakot mutatnak. A görbületek biztosítják a gerinc dinamikus stabilitását, mellyel az axiális erők elnyelésére sokkal alkalmasabbá teszik a gerincet.
A mozgásszegmentről fontos beszélnünk, ha porckorong érintettséged van
A gerinc kis egysége a mozgásszegment, mely két egymással szomszédos csigolyából és a köztük lévő porckorongból áll. A csigolya egy csigolyatestből, ahhoz kapcsolódó csigolyaívből, általuk alkotott csigolyalyukból, és az ívről eredő két harántnyúlvány és tövisnyúlványból áll. Az egymás fölött lévő csigolyalyukak alkotják a gerinccsatornát, amelyben a gerincvelő fut, belőle két csigolya által létrehozott oldalsó csigolyalyukakon lépnek ki az ideggyökök, mindkét oldalon. A csigolyatestek mögött helyezkedik el a csigolyákat összekötő kisízület. A porckorong két nagyobb részből áll, a középső puhább kocsonyás magból, a nucleus pulposusból, és az őt körülvevő rostosabb gyűrűből, az anulus fibrosusból. Amellett, hogy kellő mobilitást biztosítanak a gerinc mozgásai számára, a két csigolya közötti távolság megtartását, és rugó, illetve lengéscsillapító feladatot is ellátnak.
Ez egy szorosan egymásra épülő rendszer, így ha bármely részében probléma adódik, a körülötte lévő elemek, de akár a lánchoz kapcsolódó távolabbi elemek is, le fogják reagálni, és előbb vagy utóbb valószínű panaszt fognak okozni. Mindenképpen érdemes megfelelő szakemberrel diagnosztizálni a tényleges problémát.
A gerincfájdalom, mint tünet
A derék, hát vagy nyaki területen érzett fájdalom hátterében számos dolog állhat. Gyakori, hogy mozgásszervrendszert érintő problémák okozzák. Az egyik leggyakoribb ok a porckorongsérv. Fontos hozzátenni, hogy a porckorongsérv kialakulásához vezető folyamatok és állapotok a gerincben, sokszor láncban alakulnak ki, egymás után, így ezek együttese is okozhat már fájdalmat. Például az inaktivitás miatt gyengül a törzsizomzat, aztán a porckorong víztartalma csökkenhet, ellapulhat, degenerálódhat, esetleg kisízületi kopás alakulhat ki és így tovább. Eleinte nem is feltétlen maga a porckorongsérv okoz fájdalmat, hanem a körülötte lévő szövetek (izomzat, szalagrendszer, kisízületi tok). Mikor a porckorongsérv nyomja a gerincvelőt vagy egy kilépő ideggyököt, a fájdalom kisugározhat az ideggyöknek megfelelően ellátott területekre (például végtagokba), ahol az izomzat gyengülését okozhatja.
Mi az a porckorong elő- vagy kiboltosulás, sérv (gerincsérv)?
Ha a porckorong elő- vagy kiboltosul, akkor a belső kocsonyás mag elmozdul a középhelyzetből, de a rostos gyűrű körülötte ép marad. Amennyiben a rostos gyűrű átszakad és a belső kocsonyás rész kiszakad, porckorongsérvről beszélünk. Egy ilyen állapothoz általában hosszabb ideje tartó tényezők együttese vezet, mint például a helytelen testtartás, gerinchasználat, ülő életmód, hosszú ideig tartó terhelés, de a pszichés megterhelés, stressz is, illetve ezek kombinációja.
Minden esetben műteni kell?
Egyáltalán nem, jóval ritkább esetben van szükség műtéti beavatkozásra, mint konzervatív kezelésre. Műtéti beavatkozás a következő tüneteknél válik sürgősen szükségessé: székelési-vizelési zavar, szexuális funkciók kiesése, gáttáji zsibbadás, erős, nem múló fájdalom, rohamos izomgyengülés.
Konzervatív terápiák csoportosítása
Ha az orvos úgy dönt, hogy a porckorong elő- vagy kiboltosulást, valamint a sérvet konzervatívan érdemes kezelni, a konzervatív terápiákat két csoportra oszthatjuk, aktív és passzív terápiákra. Passzív terápia lehet a manuálterápia, masszázs, trakciós és passzív nyújtó kezelések, elektroterápia, hidroterápia, valamint a balneo- és klímaterápia. Aktív terápia a Magnus terápia, testtartás javító torna, stabilizáló torna, törzsizomerősítő gyakorlatok, tehát minden olyan mozgásforma, mely a gerinc mobilizálását, nyújtását, erősítését célozza meg, emellett a gerinciskola és betegoktató programok, melyek egyben elméleti és gyakorlati tudást is biztosítanak a helyes gerinchasználathoz, és egy jól funkcionáló gerinc kialakításához.
A passzív terápiáknak első sorban rövid távú hatása van, fájdalmat csökkentenek és lazítják a szöveteket, ami hosszú távon akár ronthat a porckorong helyzetén.
A nemzetközi szakmai protokollok régóta az aktív terápiákat részesítik előnyben a konzervatív kezelés során, hosszabb távon csökkentik a derékfájdalom és porckorongsérv kiújulását, valamint a táppénzre kiírt napok számát.
Gerinciskola
Az emberek maguk is sokat tehetnek a hétköznapokban azért, hogy tehermentesíteni tudják a porckorongjaikat, helyesen tudják használni a gerincüket. A gerinciskola egy elméleti oktatást és gyakorlati mozgásanyagot tartalmazó program, melysegíti a gerincbarát életmódhoz, gerincvédelemhez szükséges készségek kialakítását, képességek megszerzését. Lényege a helytelen, porckorongon belüli nyomást fokozó mozgások felismerése és a helyes, gerinc tehermentesítését szolgáló mozgásformák alkalmazása. Oktató és torna program, felnőttek és gyermekek, egészségesek és betegek számára egyaránt.
Magnusi elveken alapuló gerinctorna
A Magnusi elveken alapuló gerinctorna lényege a felületes és mély hátizmok, a far- és hasizmok izometriás, statikus edzése. Célja a törzs stabilizálásában részt vevő izmok erejének növelése a gerinc jelentős elmozdulása és mozgástartományának növelése nélkül. Emellett a gerinc aktív hosszirányú nyújtózásával a porckorongon belüli nyomás csökkentése, a csigolyák közti rész tágítása, az izommerevség csökkentése, valamint az elő- és kiboltosulás vagy sérv esetén visszahúzódásának és gyógyulásának elősegítése, melynek köszönhetően javul a gerinc funkcionális állapota.
Miben tudunk segíteni Neked itt az Aurora Medical-ban?
Idegsebészeink teljeskörű állapotfelmérésben, képalkotó vizsgálatok szervezésében és kiértékelésében, kezelési lehetőségek és további lépések átbeszélésében tudnak segíteni.
Neurológusaink az állapotfelmérés után a probléma okainak a diagnosztizálását végzik, illetve a fájdalomcsillapítás gyógyszeres beállítását.
Gyógytornászaink teljeskörű mozgásszervi állapotfelmérésben, kezelési terv felállításában, személyre szabott, adekvált terápia kialakításában és elsajátításában tudnak segíteni, melyet otthon is lehetséges végezni önállóan, biztonságosan a kiadott útmutató segítségével.
Gyógymasszőreink manuális technikákkal, izom és kötőszövet lazítással, esetleg stresszoldással tudják segíteni a gyógyulást. Fellazított szövetekkel könnyebben lehet utána aktívan dolgozni, csökken a fájdalom és nő a mozgástartomány. Ez kiegészítő terápiaként ajánlott.
Felhasznált irodalom:
Balogh I, 1999. Mozgás ABC Kineziológiai alapismeretek. Budapest
Francis F , Tadesse G , Isaac O, 2019. Real-world incidence and prevalence of low back pain using routinely collected data. Rheumatology International. 39(4):619-626.
Gardi Zs, Tóth L T, Veres T, 1990. A traumatológiai gyógytorna elmélete és gyakorlata. Budapest
I A Kapandji, 1974. The Physiology of the Joints, Volume 3: The Trunk and the Vertebral Column. Churchill Livingstone
Riziq A M G, Mohamed F C, Ejlal A BM, et al., 2020. Effect of spinal decompression therapy and core stabilization exercises in management of lumbar disc prolapse: A single blind randomized controlled trial. Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation. 33(2):225-231.
Szilágyi B, L Molnár E, dr. Járomi M, 2019. Mesés Gerinctúra. Pécs
Rajzolta: Trencsák Angéla