Egy gyászidőszak küzdelmekkel teli és kemény. Rapszodikus, magasságokkal s mélységekkel kevert. Olyan komplex, hogy nem húzható rá minden személyre ugyanaz a gyászreakció. Mint ahogyan mindannyian egyediek és megismételhetetlenek vagyunk, így a gyászunkban is más és más utat járunk be. Szokták mondani, hogy az első év (gyászév) a legnehezebb, s ez valóban így is van. De mi van, ha már évek óta nem tudjuk elengedni az elveszített szerettünket? Mi van, ha azt érezzük, hogy soha nem is leszünk képesek rá? Talán nem is leszünk. De a fő cél, hogy megtaláljuk életünkben újra azokat a kapaszkodókat, amik tovább visznek, s nem halunk meg vele együtt. Hiszen ezt ő sem várná el tőlünk…
Amikor az ember “túl sokáig“ vagy “túl mélyen” gyászol, akkor a környezete hajlamos kritizálni, vagy továbblépésre motiválni. Meg kell értenünk, hogy nincsen „túl nagy fájdalom” egy ember elvesztése esetében. Amikor a környezet sietetti a gyászmunkát – még ha azt jóindulatból, szeretetből teszi is -, az kontraproduktív lehet.
A gyászoló azt érzi, valami nincsen vele rendben, és próbálja elrejteni fájdalmát, ezzel még inkább magára maradva. S ebben a magányban nem érzi megoszthatónak, felvállalhatónak az érzéseit, indulatait, dühét, félelmét, halálszorongását, egy biztonságos világba vetett hitének elvesztését.
A gyászkísérés során, éppen az a cél, hogy mindezen indulatok megoszthatóvá váljanak. A megfelelő szakember egy olyan társ, aki fogja a kezét a gyászolónak, s igazodik a tempóhoz, amivel gyógyulni próbál. A gyász nem egy lineáris függvény. Vannak visszaesések, méghozzá gyakrabban, mint számítanánk rá. Azt hisszük, elkezdett begyógyulni a tátongó seb, amit maga után hagyott az elhunyt, s aztán hirtelen felszakítja valami, s újra ömlik a vérünk. Van, aki egyedül marad a gyászával. Az olyan mondatok, hogy “tudom, hogy fáj, de hidd el, születhet még másik gyereked” vagy, hogy “újraházasodhatsz még, s leszel még szerelmes“ sokszor olaj a tűzre, ugyanis a gyászoló személy nem a jövőbeli gyereke után vágyik, s esze ágában sincs elvesztett szerelmét a közeljövőben pótolni. Hiszen jelenleg úgy érzi, pótolhatatlan.
A legtöbb esetben lelkünk összetört darabjai mégis képesek újrarendeződni. Mint amikor egy széttört vázát összeragasztunk. Látszanak rajta a repedések, sőt, talán vannak darabok, amelyek elvesztek, s nem illeszthetők vissza, de végül mégis alkalmas lesz rá, hogy újra nyíló virágot helyezzünk belé.
* A cím egy idézet Irvin D. Yalom & Marilyn Yalom: „Halálról és életről” című könyvéből
Szerző
Nem található.